Hosting dedykowany, czy wirtualny? Co wybrać?

Hosting to udostępnienie przez dostawcę usług hostingowych zasobów w jego serwerowni. Posiadając stronę internetową potrzebujesz hostingu, aby udostępnić ją użytkownikom w sieci Internet. Serwer jest tym miejscem, które będzie przechowywało i udostępniało Twoją stronę internetową w świecie wirtualnym.

Shared Hosting – hosting współdzielony

Hosting współdzielony jest tanim i popularnym rozwiązaniem, spełniającym oczekiwania większości niewymagających użytkowników. Hosting współdzielony zakłada, że z zasobów jednego serwera korzysta wielu klientów, którzy współdzielą między sobą pamięć oraz moc obliczeniową serwera mając przydzieloną ilość miejsca na dysku. Wybierając hosting współdzielony otrzymujesz:

  • tani hosting
  • support telefoniczny oraz e-mail

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w wirtualnym świecie to hosting współdzielony jest dla Ciebie. W tym wypadku koszt utrzymania serwera rozkładany jest na większą liczbę użytkowników gwarantując każdemu niską cenę. Hosting współdzielony posiada również wady – jeśli strona internetowa jednego z użytkowników będzie intensywnie reklamowana co przełoży się na ilość jej odwiedzin, wówczas może to zająć znaczną część zasobów serwera, a tym samym wydłużyć czas wczytywania stron pozostałych użytkowników. 

Serwery VPS (Virtual Private Server) – wirtualne serwery

Serwery VPS czyli wirtualne serwery. Jest to podział fizycznej maszyny - serwera, na kilka mniejszych – wirtualnych. W hostingu VPS otrzymujesz gwarancję pewnych zasobów serwera, odseparowanie swojego systemu operacyjnego od systemów używanych przez pozostałych Klientów. Porównując serwer VPS do hostingu współdzielonego masz pewność, że sytuacja w której jeden z Klientów zajmuje większość zasobów serwera – nigdy nie będzie miała miejsca. Decydując się na serwer VPS otrzymujesz gwarantowane:

  • pasmo przepustowości
  • określoną w umowie część zasobów serwera
  • brak ograniczeń transferu danych
  • elastyczność - sam konfigurujesz swój serwer

Serwer dedykowany

Jeśli Twoje oczekiwania w stosunku do hostingu są wyższe, powinieneś wziąć pod uwagę serwer dedykowany. Otrzymasz wówczas na wyłączność całość zasobów serwera wraz z jego pełną mocą obliczeniową. Serwer dedykowany to gwarancja:

  • wydajności – całość zasobów serwera przeznaczona wyłącznie dla Ciebie
  • niezawodności – nie poniesiesz konsekwencji nieodpowiedzialnych działań innych użytkowników
  • elastyczności – sam konfigurujesz swój serwer dedykowany

Dlatego jeśli oczekujesz najwyższej możliwej wydajności powinieneś wybrać serwer dedykowany z oferty DCS, który zagwarantuje Tobie możliwość elastycznej konfiguracji własnego środowiska.
Aby dowiedzieć się więcej - sprawdź nasze porównanie ofert hostingu.